Geoblog.pl    dagar    Podróże    MALTA 2023    DZIEŃ 11 - SYMBOL, KTÓREGO JUŻ NIE MA
Zwiń mapę
2023
06
kwi

DZIEŃ 11 - SYMBOL, KTÓREGO JUŻ NIE MA

 
Malta
Malta, Dwejra Bay
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 2124 km
 
https://www.youtube.com/watch?v=Z8SiIPgL0gU&ab_channel=okiemarchitekta

Ostatniego dnia pobytu na pożegnanie z tym krajem wybrałem miejsce kultowe (do niedawna symbol Malty) … którego już nie ma … : Azure Window (Windowit-Tieqa Żerqa). Słynny skalny most powstał w wyniku ok. 500-letniej naturalnej erozji morskiej klifu i podobnie przez te same siły natury został (po silnym sztormie 8 marca 2017) unicestwiony + uznany za „poważną stratę dla naturalnego dziedzictwa Malty”.

„9 marca 2017 rząd ogłosił międzynarodowy konkurs na plan, dotyczący przyszłości Dwejry. Rozważane opcje obejmowały pozostawienie miejsca bez zmian, wydobycie szczątków okna z dna morskiego i wystawienie ich, stworzenie sztucznej lub w formie rzeczywistości rozszerzonej rekonstrukcji okna, utworzenie centrum interpretacji lub wykonanie instalacji artystycznej na miejscu. Rząd oświadczył, że formacja skalna nie zostanie odbudowana. Jedyną osobą, która odpowiedziała na to międzynarodowe zaproszenie, był inwestor z Gozo Joseph Portelli, który zaproponował budowę hotelu w kamieniołomie w pobliżu miejsca, w którym znajdowało się Azure Window. Projekt obejmowałby również centrum interpretacji, centrum nurkowe, interaktywne muzeum, centrum obserwacji nieba oraz środki transportu. W sierpniu 2018 roku ogłoszono, że rząd nie zamierza realizować tej propozycji. Pod koniec 2018 rosyjski architekt Svetozar Andreev z Hoteì Russia, we współpracy z Eleną Britanishską, ogłosił propozycję budowy w miejscu Azure Window stalowej konstrukcji. Projekt zatytułowany „Serce Malty” (ang. The Heart of Malta) składałby się z konstrukcji z wielokątnymi lustrzanymi ścianami ze stali, której wielkość i proporcje oparte byłyby na dawnym naturalnym łuku. Obiekt składałby się z pięciu pięter obejmujących ponad 5000 m² powierzchni wystawienniczej, przy czym każde piętro reprezentowałoby inny okres w historii Malty. Centralne spiralne schody połączyłyby ze sobą poziomy. Propozycja ta spotkała się z mieszanymi reakcjami opinii publicznej, większość respondentów w ankietach internetowych była „za”. Jednak projekt został również skrytykowany, ponieważ obszar ten jest parkiem morskim, a interwencja zniszczyłaby podwodne pozostałości oryginalnego Azure Window. Ponadto fundamenty musiałyby spoczywać w morzu na głębokości ponad 50 m, a miejsce to jest podatne na silne sztormy. W sierpniu 2019 nowa ulica w pobliskiej wiosce San Lawrenz została nazwana „Triq it-Tieqa tad-Dwejra” (Dwejra Window Street).
(źródło: Wikipedia)

Mi osobiście ten ostatni pomysł (mimo wielkiego szacunku dla wszelkich sił natury) zauroczył. Polecam analizę nowatorskiej wizji ingerencji w środowisko oraz historię miejsca:
https://www.architectmagazine.com/pro...
https://www.youtube.com/watch?v=2XFn8...

Historyczny już łuk skalny nie jest/był jedyną atrakcją tego miejsca. Sama zatoka Dwejra Bay zdecydowanie zasługuje na odwiedziny:
https://rzucokiemnaswiat.pl/2022/04/d...
- Inland Sea:
https://www.maltaigozo.pl/inland-sea/
- Fungus Rock:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fungus_...
- Dwejra Tower:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wie%C5%...
+ … dodatkowo po raz pierwszy doświadczyłem tu organoleptycznie (w sielankowej scenerii) smaku słynnej kanapki z maltańskim chlebem wpisanym na listę UNESCO … „ftiry”:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ftira
https://www.youtube.com/watch?v=NfTGY...
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (1)
  • zdjęcie
Komentarze (0)
DODAJ KOMENTARZ
 
dagar
Darek Grabowski
zwiedził 7.5% świata (15 państw)
Zasoby: 334 wpisy334 16 komentarzy16 5669 zdjęć5669 3 pliki multimedialne3
 
Moje podróżewięcej
26.03.2023 - 06.04.2023
 
 
02.02.2018 - 09.03.2018